Ekologické skladování potravin - praktické rady a tipy

V tomto článku vám přinášíme praktické a ekologické tipy pro skladování potravin, se kterými můžete začít ihned. Snížíte doma množství odpadu, vaše potraviny zůstanou déle čerstvé a přispějete k ochraně životního prostředí.

Plýtvání potravinami má významné ekonomické a ekologické dopady. Průměrná česká domácnost vyhodí ročně 57 kilogramů potravin na osobu, což celkově představuje 605 500 tun potravinového odpadu v České republice. Nejčastěji vyhazujeme zeleninu a pečivo kvůli tomu, že se zkazí nebo toho zkrátka nakoupíme moc.

V tomto článku vám přinášíme praktické a ekologické tipy pro skladování potravin, se kterými můžete začít ihned. Snížíte doma množství odpadu, vaše potraviny zůstanou déle čerstvé a přispějete k ochraně životního prostředí.

Proč bychom měli skladovat potraviny ekologicky?

Udržitelný životní styl je dnes již běžnou součástí našeho života a ekologické skladování potravin k němu patří. Používáním udržitelných materiálů a postupů skladování můžete snížit svou uhlíkovou stopu, omezit plýtvání potravinami a vytvoříte zdravější prostředí pro vás a vaši rodinu. Kvalitně uskladněné potraviny jsou déle čerstvé, snižují množství odpadu a ve výsledku ušetříte.

Tři hlavní důvody pro ekologické skladování potravin

  1. Používáním opakovaně použitelných obalů snižujete naši ekologickou stopu.
  2. Správným skladováním potravin prodloužíte jejich trvanlivost, snížíte množství vyhozeného jídla a ušetříte nemalou částku v rodinném rozpočtu.
  3. Používání skleněných, nerezových nebo bambusových nádob místo plastů přispívá k zdravějšímu skladování potravin.

TIP č. 1 - Vyberte správně skladovací nádoby

Správné nádoby a obaly jsou základ. Správné obaly pro potraviny vám ušetří místo a zároveň ozdobí interiér. Zde jsou nejpoužívanější ekologické obaly:

Skleněné nádoby a dózy

Skleněné nádoby jsou odolné, netoxické a snadno se čistí. Jsou ideální pro uchovávání suchých potravin, zbytků jídel i tekutin. Hledejte nádoby z tvrzeného skla s vzduchotěsnými víky, potraviny vydrží déle čerstvé.

Skleněné dózy můžete opakovaně použít, neobsahují škodlivé chemikálie, které se mohou uvolňovat z plastových obalů. Skleněné dózy jsou výborné pro skladování těstovin, rýže, luštěnin nebo ořechů. Jsou také skvělé pro uchovávání zbytků jídel v lednici, protože dobře těsní a udrží potraviny déle čerstvé.

Nádoby z nerezové oceli

Nerezové nádoby jsou lehké, odolné proti skvrnám a pachům. Vyberte si nádoby s víčky bez BPA (chemická sloučenina bisfenol A, která při zahřátí uvolňuje škodlivé látky), které tak vzduchotěsně a bezpečně uzavřete.

Bambusové nádoby

Bambus je rychle obnovitelný a biologicky odbouratelný zdroj. Bambusové nádoby s víčky ze silikonových nebo přírodních vláken jsou vhodné pro skladování semen a ořechů.

Voskované papíry a pytle

Voskované papíry a pytle jsou vynikající alternativou k plastovým fóliím. Jsou z přírodních materiálů a snadno je umyjete a znovu použijete. Zabalíte do nich sendviče, sýry nebo zeleninu. Jsou také prodyšné, potraviny zůstanou déle čerstvé.

Skladování v Zembagu

Zembag je inovativní produkt pro skladování ovoce a zeleniny. Speciální pytel Zembag je z přírodních materiálů a umí si uvnitř udržet správné klima. Potraviny jsou déle čerstvé a nekazí se. Zembag pytel s kmínovým pytlíkem je nejlepší možnost pro skladování brambor. Ostatní Zembag pytle jsou výborné na uchování cibule, jablek a dalších druhů ovoce a zeleniny.

Jak Zembag funguje?

Vnější vrstvu Zembagu tvoří kombinace bavlněné látky a jutoviny. Dno pytle je z nepropustné pevné textilie. Střední vrstva je vyrobena z tmavé netkané textilie, která je prodyšná, vyjímatelná a nepropouští světlo. Vnitřní vrstva obsahuje hliníkovou fólii, která udržuje uvnitř dostatečnou vlhkost a ochrannou atmosféru. 

Zembag umí zpomalit klíčení brambor díky speciálně upravené kmínové silici. Ta je v kmínovém sáčku, který jednoduše vložíte mezi brambory do Zembagu. Za běžných podmínek vydrží působit minimálně 5 měsíců. 

Papírové sáčky

Papírové sáčky jsou další variantou pro ekologické skladování potravin. Jsou biologicky rozložitelné a můžete je použít na skladování chleba, pečiva nebo suchých potravin. Papírové sáčky nepoužívejte pro skladování vlhkých nebo mastných potravin.

TIP č. 2 - Udržitelné techniky konzervace potravin

Ekologické skladování potravin není jen o obalech. Když použijete správnou techniku konzervace, výrazně tím prodloužíte trvanlivost potravin. Zde jsou některé osvědčené metody:

Konzervování, zavařování

Potraviny uzavřete do vzduchotěsných sklenic, zahřejete a necháte ochladit. Víčko se přitáhne, bakterie i mikroorganismy teplem zabijete a potraviny dlouho vydrží. Zavařování je ideální pro ovoce, zeleninu a džemy.

Mrazení

Pokud máte větší mrazák, pořiďte si obaly a nádoby vhodné do mrazáku pro konkrétní potraviny: Pro ovoce, zeleninu, maso i hotová jídla. Každé jídlo v mrazáku částečně vysychá a speciální obaly pomohou potravinám zůstat déle čerstvé.

Sušení

Sušením odstraníme vlhkost z potravin a tím zabráníme růstu bakterií a plísní. Sušičku potravin nebo troubu nastavenou na nízkou teplotu můžete použít pro sušení ovoce, zeleniny, bylinek i masa.

Fermentace - kvašení

Fermentace zvyšuje trvanlivost potravin a přidává jim jedinečnou chuť a nutriční hodnotu. Mezi oblíbené fermentované potraviny patří kysané zelí, kimchi, jogurt a kváskový chléb.

TIP č. 3 - Ekologické nakupování a plánování

Plánování nákupů

Plánujte své nákupy předem. Udělejte si seznam potravin, které skutečně potřebujete, a vyhněte se impulzivnímu nakupování. Také si před nákupem prohlédněte svou lednici a spíž a vyhněte se nakupování potravin, které už máte doma.

Nákupy v bezobalových obchodech

Bezobalové obchody jsou stále populárnější, díky nim můžete u vás doma snížit množství jednorázových plastových obalů. Potraviny v těchto obchodech nakoupíte přímo do vlastních nádob, což výrazně snižuje množství odpadu. Do bezobalového obchodu si přineste vlastní skleněné dózy, plátěné sáčky, Zembag pytle nebo jiné opakovaně použitelné nádoby.

Použití vlastních obalů

Noste s sebou v tašce své vlastní obaly. Kdykoli zavítáte do obchodu, můžete je použít. Pytle Zembag vypadají moc hezky i jako nákupní taška na zeleninu a ovoce. Doma pak nemusíte nic přerovnávat - uložíte nákup do poličky a je hotovo.

Praktické tipy pro minimalizaci odpadu ve třech bodech

Kromě výběru správných nádob a technik konzervace můžete také snížit množství vyhozených potravin pomocí těchto tipů:

  1. Plánujte předem. Před nákupem si naplánujte, co budete vařit, a nakupujte pouze to, co skutečně potřebujete.
  2. Správně skladujte. Uchovávejte potraviny na správných místech, například ovoce a zeleninu v chladničce nebo suché potraviny v temné a suché spíži.
  3. I zbytky můžete využít. Naučte se kreativně využívat zbytky jídel, například zbytky zeleniny do polévek nebo pečivo na krutony.

Zkuste to!

Přechodem na ekologické skladování potravin přispějete k ochraně životního prostředí a také ušetříte peníze. Zaveďte si doma těchto pár tipů a technik a sami uvidíte, o kolik méně potravin vyhodíte.